Vakuutus

Suomen Shukokai Karateliiton jäsenseurojen jäsenet on vakuutettu Pohjolassa. Lue vakuutusseloste alla olevasta linkistä:
>> Lataa tulostettava OP-Pohjolan urheiluvakuutuksen seloste (A4, pdf)

Toimintaohjeet vahingon sattuessa

  • Ilmoita vahingosta valmentajalle heti harjoituksissa, niin saat ensiapua ja ohjeet jatkotoimenpiteistä. Mikäli huomaat poikkeuksellista kipua vasta harjoitusten jälkeen kotona, niin hakeudu lääkäriin. Tapaturmaisesti aiheutuneen vamman hoito on aloitettava 2 viikon kuluessa tapaturmasta. Hoitokulut maksetaan ensin itse: ota kaikki kuitit talteen!
  • Pohjolan hoitolaitosyhteistyökumppanit löydät tästä linkistä
  • Täytä Urheiluvahinkoilmoitus verkossa osoitteessa www.pohjola.fi (suora linkki lomakkeeseen): vakuutuksen tiedot tämän sivun alaosassa. Vahinkoilmoituksen voi antaa myös puhelimitse numerossa 0303 0303 (arkisin klo 8-18)
  • Ilmoita vahingosta seurasi vakuutusvastaavalle (lista alapuolella). Vakuutusyhtiö ottaa yhteyttä häneen ja tarkistaa vakuutuksen voimassaolon.
  • Korvauksenhakija maksaa hoitokulut ensin itse ja hakee Kelasta sairausvakuutuslain mukaiset korvaukset. Kelasta on haettava korvaukset 6 kuukauden kuluessa siitä, kun kulut on maksettu. Useimmat hoitolaitokset hoitavat sairausvakuutuksen osuuden Kelasta puolestasi. Tällöin korvaushakemuksen liitteeksi riittävät kopiot alkuperäisistä kuiteista. Ota mukaan Kelakortti. Saatuasi Kelasta korvauksen, toimita Kelan antama alkuperäinen korvauslaskelma sekä kopiot Kelaan toimitetuista kuiteista. Liitä mukaan alkuperäiset kuitit kuluista, joista Kela ei maksa korvausta sekä lääkkeiden alkuperäiset maksukuitit, reseptit tai niiden kopiot.

Seurojen yhteyshenkilöt

Espoo Jari Tontti puh. 050 551 0269 jari.tontti (ät) shukokai.fi
Hamina Juha Vahtikari puh. 050 566 8900 juha.vahtikari (ät) shukokai.fi
Helsinki Pekka Väisänen puh. 050 521 6092 pekka.vaisanen (ät) shukokai.fi
Imatra Anne Peuhkuri puh. 050 347 5481 anne.peuhkuri (ät) shukokai.fi
Järvenpää Pauli Keinänen puh. 045 633 8613 pauli.keinanen (ät) shukokai.fi
Kotka Keijo Karell puh. 0440 534 565 keijo.karell (ät) shukokai.fi
Lappeenranta Anne Peuhkuri puh. 050 347 5481 anne.peuhkuri (ät) shukokai.fi
Laukaa Jouni Hirvonen puh. 040 551 5794 jouni.hirvonen (ät) shukokai.fi
Oulu Jarmo Sakko puh. 044 551 3059 jarmo.sakko (ät) shukokai.fi
Savitaipale Kimmo Lindberg puh. 0500 602 880 kimmo.lindberg (ät) shukokai.fi
Savonlinna Antti Pöllänen puh. 040 501 8253 antti.pollanen (ät) shukokai.fi
Suomenniemi Yrjö Pursiainen puh. 0400 318 999 sensei.george (ät) shukokai.fi
Tammisaari Guido Grönroos puh. 050 335 2025 guido.gronroos (ät) shukokai.fi
Vantaa Jaana Vesterinen puh. 040 416 1659 jaana.vesterinen (ät) shukokai.fi

Vakuutuksen tiedot

Vakuutuksen ottaja:
Y-tunnus:
Lähiosoite:
Postinumero ja -toimipaikka:
Puhelin:
Sähköposti:
Sopimustunnus:
Suomen Shukokai Karateliitto
1031962-1
Kuusenhaontie 95
52830 Suomenniemi
(oman seurasi yhteyshenkilön)
(oman seurasi yhteyshenkilön)
06-21835

©2017 KARATE - Suomen Shukokai Karateliitto: Espoo, Hamina, Helsinki, Imatra, Järvenpää, Kotka, Lappeenranta, Laukaa, Oulu, Porvoo, Savitaipale, Savonlinna, Suomenniemi, Tammisaari ja Vantaa - (tekninen toteutus www.tulilla.fi)